top of page

Kongres Studentů Stomatologie 2024

Druhý březnový víkend letošního roku se dveře Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně otevřely bezmála 350 studentům zubního lékařství, kteří přijeli ze svých domovských fakult napříč celou Českou republikou, aby se v prostorách univerzitního kampusu v Bohunicích zúčastnili dalšího ročníku Kongresu Sdružení Studentů Stomatologie.

Letošní ročník nabídl účastníkům mnoho odborných přednášek od vážených hostů, rozmanitý výběr vzdělávacích workshopů a možnost objevit nové trendy, produkty a technologie ze světa stomatologie u stánků sponzorů celé akce. Kromě vzdělávací části programu je Kongres rovněž příležitostí k setkávání mezi studenty zubního lékařství z různých koutů naší republiky, kteří tak mají možnost navázat nové známosti a přátelství se svými budoucími kolegy.

Sobotní den započal přednáškou MUDr. Jiří Zvolánek, který stál mimo jiné v roce 2001 na počátku Sdružení studentů stomatologie jako jeho zakladatel. Pan doktor zavedl studenty do světa protetiky a vysvětlil, jak důležité je pro úspěšné protetické ošetření dbát nejen na estetiku, ale především na funkci. Následovala přednáška MUDr. Filipa Georgese, prezidenta České akademie dentální estetiky, který naopak vyzdvihl právě význam estetiky ve frontálním úseku chrupu. Další přednáškou s názvem Tipy a triky pro fotokompozita v postranním úseku nás provedl MDDr. Michal Přibyl. Odborný program sobotního dne zakončila přednáška MDDr. Petera Dírera, který se věnuje léčbě celého spektra ortodontických vad a připravil si pro studenty mnoho zajímavých kazuistik ze své praxe. Hostem kongresu byl také prezident ČSK, pan docent Roman Šmucler, který předstoupil před studenty s krátkou zdravicí.Hlavní společenskou událostí Kongresu byl sobotní galavečer, který proběhl v krásných prostorech brněnského Hotelu Passage. Kromě hudby, tance a rautu, byla na programu také odborná a neodborná tombola s hodnotnými sponzorskými dary. Šťastlivci si tak z plesu mohli odnést například iPad od firmy Dental Progres, nebo lupové brýle od firmy Henry Schein.


Protože nejlepším způsobem získávaní nových dovedností je praktický nácvik, nabízelo účastníkům po protančené sobotní noci nedělní dopoledne možnost účasti na jednom ze sedmi paralelně probíhajících odborných workshopů. Studenti si zde v úzkém počtu sami vyzkoušeli nejrůznější metody ošetření a práce ve stomatologické ordinaci. Témata workshopů byla různá, od preparace, modelace a stratifikace, přes endodoncii, protetiku a práci s operačním mikroskopem, až k implantologii a augmentaci.

 

Po skončení workshopů se nedělní program nesl opět ve znamení přednášek. V první z nich se o své zkušenosti z praxe podělil MDDr. Jakub Váša, jehož přednáška nabídla studentům mnoho praktických rad a tipů pro hladký průběh endodontického ošetření. Následovala paní doktorka Dita Mühlhandlová, která posluchačům ve své přednášce přiblížila úskalí i radosti práce s dětským pacientem. Závěrem odborného programu celého Kongresu byla přednáška MDDr. Martina Roty, ve které se pan doktor zaměřil na management kompromisního pilíře a prezentoval možnosti jeho chirurgické i ortodontické extruze.Během celého víkendu mezi odbornými přednáškami samozřejmě nechyběly oddychové pauzy, kdy měli studenti možnost navštívit stánky sponzorů, zúčastnit se celé řady soutěží, nebo si odpočinout v Relax zóně, jejíž chod zajišťovala klinika Petramed. Pro všechny účastníky bylo samozřejmě připravené také občerstvení, káva a obědové menu. Catering na akci zajistilo brněnské Bistro Patyzón, kterým děkujeme za skvěle odvedenou práci.Velké poděkování patří celému organizačnímu týmu z řad členů Sdružení studentů stomatologie, kteří věnovali přípravám studentského kongresu bezmála půl roku svého času. Srdečně také děkujeme všem lékařům a lékařkám, kteří neváhali přijmout pozvání na letošní ročník a pomohli tak rozvíjet a vzdělávat novou generaci zubních lékařů.


Poděkování patří také všem sponzorským firmám v čele s generálním partnerem Kavo, bez kterých by byla akce tohoto rozměru nerealizovatelná. Kromě finanční záštity nám věnovali také produkty do dárkových tašek pro účastníky a hodnotné výhry v tombole.


Na závěr nezbývá než poděkovat i všem účastníkům Kongresu Sdružení Studentů Stomatoloigie 2024. Vážíme si toho, že máte chuť a odhodlání vzdělávat se i ve svém volném čase. Pevně doufáme, že jste si letošní ročník užili a těšíme se, co přinesou ročníky další.


Kateřina Medřická, 3. ročník LFP.

51 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page