Zubní kámen

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku, ukládáním minerálů a anorganických solí obsažených ve slinách, z nichž největší podíl připadá na vápník a fosfor. Doba potřebná k jeho tvorbě je několik měsíců, ovšem velká mineralizace (až 80%) je v plaku prokazatelná již do 2 týdnů. Tvorba zubního kamene závisí na složení slin, na úrovni ústní hygieny, konkrétně na stáří zubního plaku přítomného v dutině ústní a na jeho lokalizaci (nejvíce se tvoří v blízkosti vývodů velkých slinných žláz u dolních řezáků na ploškách obrácených k jazyku a na tvářové plošce horních prvních stoliček).

Na vzniklém zubním kameni se velice dobře přichytává další vrstva zubního plaku, způsobující zánět dásní a parodontózu, která může vést k postupné ztrátě zubů. Z toho důvodu je důležité vzniklý zubní kámen odstranit.

Jedinou možnou cestou, jak předejít tvorbě zubního kamene, je pečlivá hygiena dutiny ústní a používání pomůcek mezizubní hygieny k dokonalému a včasnému odstranění plaku, aby nemohlo dojít k jeho mineralizaci. Pokud se zubní kámen již vytvořil, lze jej odstranit pouze speciálními nástroji a přístroji v ordinaci zubního lékaře či u dentální hygienistky.

Zdroje

Partneři projektu