Jak si vybrat správný kartáček

V jednoduchosti je krása.

To platí i o zubním kartáčku. Ten slouží k mechanickému odstranění zubního plaku z povrchu zubů. Výběr kartáčku je vždy vhodné konzultovat s odborníkem. V případě jakýchkoliv pochybností, doporučujeme poradit se s vaším zubním lékařem nebo lékárníkem.

Co je pro výběr rozhodující?

1) Měkké štětinky

Zubní plak je měkký a mazlavý. Jeho konzistenci můžeme přirovnat ke konzistenci taveného sýra či margarínu. Není proto nutné používat tvrdé štětinky pro jeho odstranění, protože mohou narušit povrch zubu. Měkké štětinky si s ním hravě poradí.
Kartáček s měkkými štětinkami je flexibilní a jeho vlákna jsou schopna se přizpůsobit povrchu zubu a dostat se i do méně dostupných míst aniž bychom museli na kartáček tlačit. Navíc nezraňuje okolní měkké tkáně jako je dáseň.

2) Hodně štětinek

Více štětinek odstraní větší množství zubního plaku. Ale jak poznat že kartáček má dostatečné množství štětinek? Tento počet většina výrobců neudává, ale existuje jednoduchý trik. Stačí se podívat na pracovní část kartáčku jakoby proti štětinkám. Pokud plastovou hlavu kartáčku vidíte zřetelně, měli byste sáhnout po jiném druhu. U kartáčku s vhodným počtem štětin, je povrch plastové pracovní hlavičky bohatě pokryt štětinkami.

3) Rovně střižené štětinky

Ztenčená vlákna, zkřížená vlákna, různě dlouhé štětinky kartáčků a speciální leštičky na sklovinu nejsou třeba, protože nevyčistí jako prostý hustý kartáček se stejně dlouhými štětinkami.

4) Malá hlavička kartáčku

Kartáček by měl pokrývat 2-3 zuby. Je to určeno anatomií zubů a zakřivením našeho zubního oblouku. Je-li hlavička menší, jako např. u solo kartáčku, číštění se stává efektivnější. Máme-li hlavičku, která pokryje 5 zubů, máme vyčištěno rychleji, ale určitě ne důkladně, protože nejsme schopni vyčistit veškerá zakřivení na ploše zubu a dostat se do povrchových nerovností.

Partneři projektu