Ve zdravé Olomouci zdravý zub

Kdy a kde?

Kdy: 9. dubna 2019 od 9:00 do 17:00

Kde: Horní náměstí

Ve studené Olomouci zdravý zub

Ráno jako každé jiné? Možná. Pro nic netušící kolemjdoucí určitě. My jsme to přišli změnit!

Když v 8:40 přicházím na náměstí, čeká mě tam rozložený stan a hlouček třesoucích se kolegů. Marnějsme vkládali naděje do slunečních paprsků, divoký vítr srazil pocitově teplotu na nulu. Ale teď nemáme čas se litovat. Je potřeba rychle rozložit bannery, uskládat půjčené školní lavice a stoly, vybalit všechny potřebné pomůcky a letáčky, rozdělit si modely, kartáčky, úlohy...Až by se v tom shonu člověk ztratil, ale každý minuta je drahá – v 9:00 začínáme!

Asi už všichni tušíte, co se za celou tou parádou skrývá. Ano, správně– přišli jsme zlepšit svět, zpříjemnit lidem cestu do práce, zachránit jim zářivé úsměvy na rtech, případně aspoň to, co z nich zůstalo. Přišli jsme jim ukázat, jak si čistit zuby. První dvě hodiny jsem strávila ve stanu. Ani nevím, jak uběhly – taková to byla radost. Šikovní kolegové vyzbrojeni plyšáky a kartáčky nám posílali lidi, kteří měli skutečně zájem. Konečně jsem mohla někomu ukázat jak použít nit a mezizubní kartáčky. Někteří si je nadšeně odnesli domů a já věřím, že je budou skutečně pravidelně používat. V tu chvíli člověk nabyde pocitu, že tam není zbytečně a vážně to má smysl. Ale abych byla upřímná a netvářila se, že všechno bylo skvělé...Samozřejmě se našli i lidé, jejichž hlavní motivací byl kvalitní kartáček zdarma. Ale ani oni se nevyhnuli instruktáži. Tak doufám, že i těm jsme předali něco víc, než jen kartáček na cestu domů. Když jsem opustila hradby stanu statečně vzdorujícího burácejícímu větru, už to nebyla až taková zábava. S plyšovým zubatým dráčkem v náručí jsme se setkali s nejedním otráveným pohledem, až jsem siobčas připadala jako svědek Jehovův. Naštěstí úsměv a milé slovo jsou silné zbraně, proto většina takových lidí alespoň odmítla slušně. Někteří z nich nás dokonce velmi pobavili. Potkali jsme pána, který předstíral, že nemá zuby – jen abychom ho my, šarlatáni, nechali na pokoji. Navzdor všem takový případům se to u stánku hemžilo lidmi, kteří museli dokonce čekat v řadě, nežse jim uvolnilo místo. To já jsem zatím čekala, než se mi uvolní místo v nedaleké restauraci, kde byl pro každého z nás připravený teplý oběd.Pak už mě přišli vystřídat kolegové, kteří bojovali s větrem, chladem a nesmělostí kolemjdoucích aždo páté hodiny. Věřím, že se jim vedlo stejně dobře jako mně.

Jak jsem na náměstí přišla, tak z něj také odcházím. Očekávání vystřídal pocit zadostiučinění. Pokud jste náhodou nebyli na „Zdravém zubu“ ve svém městě, všem vřele doporučuji jej příští rok navštívit.

Monika Mesárošová LF Olomouc midst

Partneři projektu