Rusko

Základní informace

Poloha: Rusko je stát na severu Eurasie. Je federální poloprezidentskou republikou zahrnující 83 federálních subjektů. Rusko hraničí s těmito zeměmi (od severozápadu na jihovýchod): Norsko, Finsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Polsko (obojí přes Kaliningradskou oblast), Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Azerbajdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko a Severní Korea. S Japonskem jej spojuje Ochotské moře a s USA Beringův průliv.
Populace: 141 927 296 (2010)
Jazyk: ruština; 27 dalších neoficiálních
Hlavní město: Moskva
Etnické skupiny: Rusové 79.8%, Tataři 3.8%, Ukrajinci 2%, Baskité 1.2%, Chuvaši 1.1%, Čečenci 0.9%, Arménci 0.8%, další 10.4%
Měna: Rubl (RUB)
Časová pásma: letní UTC+2 do +11

Národní tradice

Svátky

V Rusku je 7 státních svátků.

Další známé svátky, které ale nejsou vyhlášeny jako státní

V průběhu června se konají různé akce k oslavě konce školního roku, k promoci, kdy se studenti vrhají do fontán. V St. Petersburgu mají speciální oslavy s ohňostroji a koncerty - Scarlet Sails.

Jídlo

Velká rozloha Ruska, vlivy a zájmy v průběhu 16. - 18. století přinesly rozmanité kulinářské přísady i techniky. V těchto časech bylo ze zahraničí dováženo víno, uzené maso, ryby, zmrzlina, čokoláda, pečivo, saláty, zelenina, likéry... Minimálně šlechtě toto otevřelo dveře k experimentům s těmito novými potravinami v tradiční ruské kuchyni. Výsledkem jsou extrémně variabilní techniky a kombinace.

Polévka vždy hrála velmi důležitou roli při ruských obědech. Tradiční základ polévek jako je shchi, ukha, rassolnik, solyanka, botvinya, okroshka, a tyurya byl rozšířen v 18. - 20. století oběma větvemi - evropskou a asijskou vývary, pyré polévky, dušená masa a spoustu dalších. Okroshka je studená polévka, jejímž základem je kvas, méně často kyselé mléko.
Hlavními ingrediencemi v obou typech je zelenina, která může být dohromady s masem nebo rybou v poměru 1:1. Oroshka tedy může být zeleninová, masová a rybí.

V tradiční ruské kuchyni jsou tři základní masové pokrmy. Pelmeni je tradiční východoevropské jídlo (především ruské) obvykle dělané z nádivky z mletého masa zabalené v tenkém těstíčku (z mouky a vajec, někdy i s mlékem nebo vodou). Na nádivku může být použito vepřové, jehněčí, hovězí nebo jakékoliv jiné maso. Dělají se i směsi různého masa.

Bliny jsou tenké palačinky (velmi podobné těm francouzským), které jsou v mnoha kulturách podávány ve spojení s náboženským obřadem nebo slavností. Slovo "blin" (jednotné od bliny) pochází ze staroslovanského "mlin", což znamená "do mlýna". Bliny měly rituální význam pro Slovany, protože svým kulatým tvarem symbolizovaly slunce.

Pití

Téměř všechny ruské tradiční nápoje jsou původem z Ruska a neužívají se v jiných národních kuchyních. Jsou to vodka, sbiten, medovina a další. Již dlouho se pijí jako podeněk k masovým pokrmům, sladké kaši i desertům.

IADS Členské info

Typ členství: celá země
Asociace: National Medical Students' State (HCCM)
Adresa: Moscow, 2-nd Roshinskaya street, 5-403
Webové stránky: http://www.hccm.ru (v rekonstrukci)
Kontakt: tenyaa@mail.ru
Datum registrace do IADS: 2007
Počet škol: 16

NEO Kontakt

Jméno: Vorovchenko Tatiana
E-mail: tenyaa@mail.ru
Mob: +79823877725
Adresa: Filatova 4-79, Ulyanovsk, Russian Federation, 432059
Univerzita: Faculty Of Dentistry, Samara State Medical University

Výměnný program

Základní informace

Dostupná města/univerzity: Moskva, Jekatěrinburg, Samara, Omsk, Perm', Ufa, Iževsk, Kursk, Stavropol', Tyumen', Čeboksary, Čeljabinsk, Archangelsk, Nižní Novgorod, Sankt-Petěrburg.
Nejlepší období pro stáž: záleží na městě, které si vyberete. únor, červen, červenec, srpen (možno i v jiných měsících, záleží na individuální dohodě)
Zkouškové období: od konce prosince do konce ledna a červen
Trvání stáží: do 4 týdnů
Požadované jazykové znalosti: angličtina
Deadline pro AF: potřebujeme formuláře 3 měsíce před tvým příjezdem, abychom mohli připravit invitation letter, poslat ti jej a aby sis v klidu mohl vyřídit VISA do Ruska. Valná většina přijíždějících studentů potřebuje VISA. My si netvoříme invitation letters sami, tvoří je Ministerstvo pro zahraniční záležitosti. Trvá to jeden měsíc!!!
Požadované formuláře: IADS formulář podepsaný a orazítkovaný NEO, nascanovaný a poslaný mailem. Dále jsou nutné 2 kopie pasu a jméno města, kde budeš žádat o vízum. Pas musí být platný minimálně ještě 1,5 roku po konci předpokládané stáže. Deadline pro potvrzení stáže: 2 měsíce předem
Typ stáže: unilaterální nebo bilaterální
Maximální počet studentů, které můžeme přijmout: bez limitu
Možnosti práce na klinice: možnost klinické praxe stejně jako pozorování a asistence, záleží
to na tvém nadšení!!!
Společenský program: organizován LEO, NEO

Odhadované náklady na výměnu

Deposit: ano. Při příjezdu je nutno zaplatit 150 euro. Peníze dostaneš zpátky při odjezdu (pokud nic nerozbiješ)
Pojištění: ano (po celou dobu stáže), zkontrolujeme při příjezdu.
Poznámky: Ubytování na koleji, v hostující rodině nebo na hostelu (záleží na městě, které si vybereš).

s

Naši sponzoři