Péče o chrup klasickým zubním kartáčkem

Kartáček se snažíme přikládat u každého zubu vždy na oblast krčku, tedy z poloviny na zub a z poloviny na dásně. Je velice důležité, aby kartáček byl přikládán k zubům v úhlu, který je znázorněn na fotografiích. Tedy aby štětiny kartáčku směřovaly proti dásni (v úhlu 45°)a mohly se tak dostat i do dásňového žlábku a zejména pak čistit efektivně krčkovou oblast zubu.

Přiloženým kartáčkem krátce zavibrujeme a rotací kartáčku v prstech provedem stíravý pohyb směrem ke kousacím a řezacím hranám zubů. Tento pohyb opakujeme nejméně třikrát u každého zubu a posuneme se k vedlejšímu zubu, kde celý proces opakujeme.

Nezapomeneme čistit i zadní plošku posledního zubu v řadě.

Při čištění nesmíme samozřejmě opomenout žvýkací plošky postranních zubů, které očistíme pohybem kartáčku dopředu a dozadu.

c

hh

hh

hh

jj

hh

O této technice čištění nelze říci, že je jediná správná. Jako v jiných lidských činnostech vede k cíli více cest. Cílem v tomto případě jsou čisté zuby, čehož můžeme docílit i technikou prezentovanou na našich stránkách zde

Technika čištění je ovlivněna i úchopem kartáčku v ruce. Držení kartáčku může být velice individuální, zpravidla je vhodné držet kartáček v konečcích prstů pro lepší manipulaci a vnímání tlaku, který kartáčkem vyvíjíte. Za držení v konečcích prstů můžeme považovat úchop kartáčku, jako by to bylo psací pero. Držení kartáčku stylem "jako kladivo" je nevhodné, protože nenabízí dobrou kontrolu nad vyvíjeným tlakem a vede k agresivnímu čištění zubů a dásní, které nás může poškodit. Kartáček na který příliš tlačíme se rychleji "rozježí" a je nutné ho vyměnit. Kartáček by měl bez roztřepení vydržet nejméně 3 měsíce, což může být jednoduchým indikátorem zdali moc netlačíte.

Čištění mezizubních prostor

Čistit mezizubní prostory lze mezizubními kartáčky či zubní nití. O nejvhodnějším pro vás se poraďte s vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou.

Výběr velikosti mezizubního kartáčku musí provést zubní lékař či hygienistka!

Mezizubní kartáčky používáme 1x denně po večerním čištění. V prvních dvou týdnech používání často odrazuje krvácení, které se objevuje z mezizubí. Toto krvácení je nejčastěji způsobeno zánětem mezizubní papily (dásně), po odeznění zánětu (cca. 2 týdny pravidelného čištění) krvácení ustává.

 

Gravident sponzoři