Ako nám bolo na plese... :)

XII. Reprezentační ples SSS ČR

Vysoké podpatky, krásné šaty, hudba a uhlazení pánové v oblecích. Ale také zubařské křeslo, Krvavá dáseň či dokonce Gangréna. To a mnohem více jsme viděli, zažili a také ochutnali na dvanáctém Reprezentačním plese SSS ČR v brněnském kulturním centru Semilasso.

Je chladný listopadový večer, pár minut po sedmé, a před Semilassem se začínají objevovat účastníci plesu. Někteří se chtějí naladit na tu správnou vlnu ještě před vstupem, o čemž svědčí prázdná láhev sektu na schodech. Vcházím dovnitř, na jednu ruku dostanu razítko, do druhé zoubek z marcipánu a skleničku vína, jako welcome drink. Ve vestibulu se to už hemží studenty zubního lékařství, zubními lékaři a lékařkami i ostatními „nezubařskými" hosty. Hned u vstupu hlasuji v anketě o nejlepšího vyučujícího. O pár hodin později se dozvím, že zvítězila paní docentka Lenka Roubalíková. Ale do konce večera je ještě daleko.
Přicházím do hlavního sálu, ve vteřině mě upoutá kapela DolBend na pódiu a velký plakát generálního partnera plesu - firmy DentUnit. Z reproduktorů se začínají linout první tóny a sál se plní hosty, kteří si zabírají místa u stolů. Několik míst je vyhrazeno lékařům, máme dokonce návštěvu z České stomatologické komory, pana doktora Vostrejže. Potkávám se se svými spolužáky a je čas se podívat k baru. Nabídka je opravdu bohatá. Klasicky nevíme, co si vybrat, a tak volíme láhev bílého.
Jelikož se blíží čas tradičního pasování prváků, přesouváme se nahoru na ochoz, abychom měli lepší výhled. Sál se zaplnil hosty, dámy mají krásné šaty, pánům v oblecích to náramně sluší a atmosféra je vskutku plesová. Na pódiu se objevují moderátoři dnešního večera, Martin Wzatek a Víťa Houžva. „Dámy a pánové, přivítejte mezi námi prezidentku Sdružení Kateřinu Křenkovou!" ozve se sálem. Dvojice zve na pódium i ostatní organizátory, kterým patří obrovské díky.
Za mohutného potlesku přichází na parket profesionální taneční pár, jež svým tancem okouzlí všechny hosty. Mezitím se pod pódiem shlukují studenti prvního ročníku. Katka si bere obrovský pasovací kartáček a za hesla ´Ve zdravém těle, zdravý zub´ povyšuje všechny prváky na vrtačky a vrtáky. Po skončení slavnostního pasování zazní známá melodie oficiální Zubařské hymny. Poté si notu zase přebírá kapela a hraje k poslechu i tanci. Kdo má raději cimbálovou muziku, může zamířit do suterénu, odkud zní skupina Pajtáš.
Po několika tancích máme všichni žízeň a míříme k baru s míchanými nápoji. Odvážní vyzkouší koktejl zvaný Krvavá dáseň, nebo si troufnou i na Gangrénu. Někteří zvolí jemnější Výplachový protokol. Cestou zpět do sálu narazíme na velký hlouček lidí, to už se prodávají losy do tomboly. Zkusím si pár koupit, letošní tombola je opravdu bohatá a třeba se na mě štěstí usměje.
Všude kolem je plno lidí, baví se, smějí, tančí, popíjí a prostředí je příjemně uvolněné. V sále můžeme soutěžit v taneční soutěži, nás však upoutala fotosoutěž o nejvtipnější fotku na zubařském křesle, která vzbuzuje zájem i ostatních kolegů. Nakonec se kolem křesla vytvořila skupinka rozesmátých hostů.
Před půlnocí začíná poslední část oficiálního programu, na pódiu se vyhlašují výherci hlavních cen. Kamarádka v ruce žmoulá papírek a má náramnou radost, když zazní zrovna její číslo. Ke svému překvapení vyhrává hlavní cenu, lupové brýle od tradičního sponzora SSS ČR, firmy Camosci.
Zábava pokračuje dál, kapela hraje do druhé hodiny ranní. Koho by ještě málo bolely nohy, může tančit na „neživou" hudbu. Pomalu se tvoří fronta před šatnou a kolem barů skoro nejde projít - tolik je tam lidí. „Letos se jim to fakt podařilo," ozývá se frontou u šaten. Všichni se shodují, že organizátoři odvedli pořádný kus práce. Vyzvednu si kabát a vyrážím domů. Jsem plná dojmů, nohy už skoro necítím... Jedno je ale jisté, už teď se začínám těšit na příští rok.

Autor: Katka Běhalová, 3. ročník LF MUNI

s

Naši sponzoři